anemija

Anemija je stanje smanjene sposobnosti krvi da prenosi kiseonik, najčešće zbog smanjenog broja crvenih krvnih zrnaca ili nedostatka hemoglobina. Postoji više vrsta anemija, ali najčešća je sideropenična anemija usled nedostatka gvožđa. Tu su i megaloblastna anemija zbog nedostatka folata ili vitamina B12, anemija hronične bolesti (prati teške upale ili bolesti poput bubrežne slabosti), hemolitička anemija (pojačano razaranje eritrocita) itd. Bez obzira na uzrok, anemija dovodi do smanjene isporuke kiseonika tkivima i može ozbiljno oslabiti organizam.

Simptomi anemije obuhvataju:

  • Izražen umor, malaksalost, nedostatak energije
  • Vrtoglavice, nesvestice, hladne ruke i stopala
  • Bledilo kože i sluznica (unutrašnjost kapaka, usne)
  • Krhki nokti, opadanje kose (kod dugotrajne anemije)
  • Kratak dah pri naporu, lupanje srca (tahikardija)

Uzroci su, kao što je napomenuto, raznovrsni. Kod manjka gvožđa najčešće se radi o nedovoljnom unosu gvožđa ishranom (ili lošoj apsorpciji), gubitku krvi (obilne menstruacije, krvarenja u organima za varenje) ili povećanim potrebama (trudnoća, rast). Hronične upale i bolesti takođe “vuku” gvožđe u depoe i smanjuju njegovu raspoloživost za stvaranje krvi – takva anemija prati mnoga teška oboljenja kao što su reumatoidni artritis, bolesti bubrega, karcinomi. Bez obzira na vrstu, u anemiji tela muči hipoksija (manjak kiseonika u tkivima), što stvara oksidativni stres jer ćelije pokušavaju da funkcionišu u otežanim uslovima. Takođe, organizam pokušava da kompenzuje ubrzanjem rada srca, što može dovesti do hroničnog zamora srčanog mišića u težim slučajevima.

Prirodna podrška organizmu

Ishrana bogata gvožđem i vitaminima je prvi korak u prevenciji i pomoćnom lečenju anemije. Spelta je izuzetno korisna namirnica za ovaj cilj. Sadrži značajne količine gvožđa i bakra​, a ovi minerali su neophodni za sintezu hemoglobina i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca. Čak i kod osoba koje imaju anemiju hronične bolesti, obezbeđivanje ovih mikronutrijenata može pomoći koštanoj srži da bolje iskoristi raspoloživo gvožđe. 

Folna kiselina (vitamin B9) prisutna u spelti važna je za stvaranje eritrocita – njen nedostatak dovodi do anemije, pa spelta pomaže i u tom pogledu. Spelta je bogata vitaminom C u svom zelenom soku, a vitamin C pojačava apsorpciju gvožđa iz creva; istovremeni unos spelte i izvora gvožđa poboljšava iskorišćenost tog gvožđa. Pomenuti hlorofil, koji spelta u vidu zelenog soka sadrži u izobilju, po strukturi podseća na molekul hemoglobina (razlika je centralni atom – magnezijum umesto gvožđa) i vekovima je smatran prirodnim "pojačivačem krvi".

Hlorofil podržava stvaranje crvenih krvnih zrnaca i doprinosi detoksikaciji organizma, što indirektno pomaže krvi da se obnavlja u zdravijem okruženju. Osim toga, spelta pruža i esencijalne aminokiseline i minerale poput vitamina B6, bakra i kobalta (u tragovima) koji su kofaktori u sintezi hemoglobina. Redovno konzumiranje spelte može poboljšati parametre krvne slike: povećati nivo hemoglobina i hematokrita, smanjiti simptome umora i ojačati imunitet. Time se obolelima od anemije pruža prirodan i bezbedan način da podrže svoje telo u stvaranju krvi, uz naravno lečenje osnovnog uzroka anemije.