treba znati
Vitamin A

Vitamin A

Tu se ne radi samo o jednom pojedinačnom molekulu, nego o skupu srodnih molekula koje čine vitamin A: retinol, retinal, zatim provitamini: α-, β- i γ-karotin, i drugih karotinoidi. Biološki najaktivniji je β-karotin.

Važan je za održanje epitela, lučenje hormona, rast ćelija svih organa, kvalitet vida. Nedostatak uzrokuje noćno slepilo, promene na koži i probavnom sistemu, slabost organizma, deformacije kostiju, isušivanje i mekšanje rožnjače.

Vitamin A je topljiv u mastima odnosno uljima. Njegovo je delovanje uglavnom posledica vezanja za specifične nuklearne receptore, te tako kasnije utiče na sintezu specifičnih proteina. Važan je za kontrolu rasta i razvoja epitelnog tkiva, te učestvuje u stvaranju vidnog pigmenta. Tako njegovi nedostaci nose razne poremećaje, od noćnog slepila do određenih kožnih poremećaja. Uz to, značajan učinak vitamina A proizilazi iz njegovih antioksidacionih svojstava tj. da se veže za slobodne radikale u telu.

Važno je, međutim, znati da najveće probleme u telu vitamin A može izazvati prevelikim unošenjem u organizam. Veća količina vitamina A od propisanog u organizmu se zove hipervitaminoza. Tada dolazi do brojnih toksičnih učinaka praćenim poremećajima u varenju, na koži, kostima i zglobovima. Unosom još većih količina dolazi do akutnog trovanja čiji su simptomi ljuštenje kože, umor, nesanica, edemi i dr. Kako se više ne može veliki višak β-karotena prevesti u vitamin A, tada se taj višak akumulira u epidermu te ona dobija žućkastu boju.

Izvori vitamina

Vitamina A ili β-karotena ima u namirnicama životinjskog i biljnog porekla. U namirnicama životinjskog porekla ovaj vitamin je u obliku retinola i dehidrationola, dok se u namirnicama biljnog porekla nalazi mešavina provitamina: α-karotena, kripto-karotena, β-karotena, i γ-karotena.

Ima ga u šargarepi, zelenom povrću, puteru, siru i mlečnim proizvodima, džigerici, žumancu, ribljem ulju, peršunu, jegulji i drugim ribama, kajsiji.

Preporučena dnevna doza

Dnevna potreba jedne odrasle osobe je oko 700-900 µg, tokom trudnoće i dojenja je 1200 µg (= 1,2 mg) ali tada je zabranjen direktan unos vitamina A zbog rizika od predoziranja! Konzumiranje jetre tokom trudnoće je kontraindicirano.

Deca od 1 do 8 godina: 300-400 µg
Dečaci stari od 9 do 18 godina: 600 do 900 µg
Odrasli muškarci: 900 µg
Devojke između 9 i 18 godina: 600-700 µg
Odrasle žene: 700 µg
Tokom trudnoće: 750-770 µg
Tokom laktacije: 1,2-1,3 mg
Za njegovu apsorpciju i optimalnu ugradnju su potrebni vitamin E, cink i selen. Njenoj apsorpciji pomaže parenje povrća u malo vode, kratkotrajno kuvanje, prženje i grilanje.

Dobrodošao Posetioče ! :)

Došao je konačno taj momenat ! 
Ovaj popup prosto reprezentuje akt dobrodošlice na ovu Cloud verziju sajta pre nego što zaživi na originalnom domain u.Kao što se odmah može uočiti ima znatnih promena,design je čist bez ometajućih faktora,integrisan je chat bot za sada,koji takodje ume da nosi do 3 operatera,ima svoj panel,i razne automatizacije u vidu poruka dobrodošlice i još mnogo toga ! Takodje pojedine funkcije sajta ne rade ovde na cloud u,jer su potrebne da se povežu na aktuelnom domain u,pojedine kontakt forme ne rade,moduli kupovine takodje,mobile responsivness pojedinih modula možda štrči, ali ću to sve redom dotegnuti. Takodje pojedini txt ovi na madjarskom još nisu implementirani.
Zamolio bih svakoga da uz mogućnost pregleda,da pojedine sugestije,ili zamerke pa da to sve ispravimo. Plan je da se sa ovog clouda preseli na živ domain u roku od par dana uz dopunu odredjenih txt ova,pozicija,boja i svega što padne na pamet jer je sve promenljivo i izvodljivo !